Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

 

Nadleśnictwo Kolbudy prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni około 20 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 120 tys. m sześc. drewna.

Pozyskiwane jest ono w drzewostanach dojrzałych, które osiągnęły już wiek, w którym następuje proces starzenia się drzew, a co za tym idzie znacznie spowolnienie przyrostu ich masy i rozwój chorób niszczących drewno. Wymiana pokoleń następuje poprzez stopniowe wycinanie pojedynczych drzew, pod którymi rozwija się młode pokolenie, lub poprzez jednorazowe wycięcie określonej powierzchni drzewostanu i zastąpienie go młodymi sadzonkami. Tak pozyskuje się ok. 50 tyś m3 rocznie. Pozostała część pozyskanego drewna pochodzi z pielęgnacji drzewostanów młodszych oraz cięć sanitarnych i przygodnych. Polega ona na wycinaniu drzew chorych, osłabionych , zdominowanych przez konkurentów i nie mających szans na przeżycie oraz drzew zbyt bujnie rosnących i przeszkadzających sąsiadom.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Kolbudy trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych.

 

Pozyskanie drewna jest bezpośrednio powiązane Urządzaniem Lasu z realizacją Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Kolbudy na lata 2016-2025.

 

Mapę planu pozyskania drewna wraz z lokalizacją prac planowych można zobaczyć tutaj.

 

Mapy przeglowe cięć rębnych dla Nadleśnictwa Kolbudy z podziałem na obręby leśne dospne są w załączniu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kosmiczne pojazdy w lesie

Kosmiczne pojazdy w lesie

Jednym z istotnych zadań wykonywanych w lasach jest wycinka drzew, aby dostarczyć drewno dla Was. Pracę, którą wcześniej wykonywało kilkanaście osób, dziś spokojnie wykonuje jedna. Wszystko za sprawą tej maszyny – Harvestera. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie skrzyżowania koparki z pojazdem księżycowym.  Od lat bardzo popularne w Skandynawii. Jego praca sterowana jest za pomocą komputera przez wyspecjalizowanego operatora. Za jego pomocą ścina się drzewa, obcina z gałęzi (okrzesuje), tnie na odpowiednie długości i układa w stosy.  Z pomocą harwestera od kilku lat skutecznie skraca się czas pozyskania drewna. Dużym plusem tej maszyny jest nie tylko wydajność, ale i dyspozycyjność. Może ona bowiem pracować niezależnie od warunków pogodowych. Ich pracę w ostatnich dniach możecie zobaczyć na naszym filmie z Leśnictwa Babi Dół, autorstwa Piotra Kamińskiego (kliknij tutaj) oraz w nagraniu Północnej TV (kliknij tutaj), gdzie leśniczy dokładniej tłumaczy pracę tej maszyny. Zapewniamy, że robi ona wielkie wrażenie! Miłośnikom maszyn podpowiadamy, że powstały różnego rodzaju gry komputerowe –symulatory prac maszyn leśnych.
Drugim kosmicznym pojazdem, który pojawia się w lesie, to Forwarder. Jest to maszyna, która żurawiem ładuje na siebie ścięte już drewno i przewozi w miejsce jego składowania, które jest dogodne do wywozu z lasu. Można powiedzieć, że kończy robotę po Harvesterze. Dzięki temu, że drewno jest przewożone na maszynie, a nie wleczone po ziemi, to zapobiega to niszczeniu podłoża z roślinnością leśną.