Wydawca treści Wydawca treści

Kilka słów o Nadleśnictwie Kolbudy

   Piękno pomorskich lasów, ich różnorodność i bogactwo znane są nie tylko na terenie naszego kraju, ale również poza jego granicami. Właśnie tu, w centralnej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku położone jest Nadleśnictwo Kolbudy.

Pomimo bliskości aglomeracji trójmiejskiej i związanej z tym ingerencji ludzi, przyroda, a w szczególności lasy przypominają prawdziwe puszcze i bory w licznych fragmentach niezmienione ręką człowieka. Przepiękny i bardzo zróżnicowany krajobraz tych terenów jest wynikiem działania lodowca skandynawskiego, ruchów ziemi i jego wód roztopowych z okresu zlodowaceń plejstoceńskich, a szczególnie bałtyckiego. Na mozaikowatość krajobrazu mają wpływ również występujące w Nadleśnictwie jeziora rynnowe oraz rzeki kształtujące liczne jary i wąwozy. Sąsiedztwo różnych form ukształtowania terenu spowodowało powstanie na terenie Nadleśnictwa deniwelacji dochodzących rozmiarami nawet 150 metrów. Najwyżej położony punkt znajduje się w okolicy miejscowości Katarynki (Gmina Przywidz) i wynosi 274,2 m nad poziomem morza, a najniższy w miejscowości Miłocin (Żuławy) - 0,5 m poniżej poziomu morza.

Urozmaicona konfiguracja terenu ma również wpływ na kształtowanie się miejscowego klimatu, którego cechuje duża zmienność stanów pogody. Jest to związane również ze ścieraniem się na terenie Nadleśnictwa mas powietrza: łagodnego i wilgotnego atlantyckiego oraz ostrego i suchego kontynentalnego. Skutki wpływu tego drugiego łagodzone są przez bliskość Morza Bałtyckiego i Zatoki Gdańskiej.

Dane administracyjne:

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Kolbudy wynosi 20 741 ha, z czego 19 412 ha (94%) stanowią lasy. Szczególnie imponujący jest zasięg administracyjny nadleśnictwa wynoszący 1 035 km². Skrajne punkty Nadleśnictwa położone są: od północy w miejscowości Chwaszczyno, na południu sięgają za miejscowość Postołowo, granicę wschodnią stanowi rzeka Wisła, a zasięg zachodni stanowi miejscowość Somonino.

Administracyjnie nadleśnictwo położone jest na terenie 5 powiatów: gdańskiego, kartuskiego, starogardzkiego, tczewskiego oraz gdańskiego grodzkiego. Ma to przełożenie również na ilość gmin, których w zasięgu działania nadleśnictwa jest 11.

 

Powiat gdański, gminy:

- Kolbudy,

- Przywidz,

- Trąbki Wielkie,

- Pruszcz Gdański,

- Pszczółki.

Powiat kartuski, gminy:

- Somonino,

- Żukowo,

- Przodkowo.

Powiat tczewski, gmina:
- Tczew.
 

Powiat starogardzki, gmina:

- Skarszewy.

Powiat miasto Gdańsk.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kosmiczne pojazdy w lesie

Kosmiczne pojazdy w lesie

Jednym z istotnych zadań wykonywanych w lasach jest wycinka drzew, aby dostarczyć drewno dla Was. Pracę, którą wcześniej wykonywało kilkanaście osób, dziś spokojnie wykonuje jedna. Wszystko za sprawą tej maszyny – Harvestera. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie skrzyżowania koparki z pojazdem księżycowym.  Od lat bardzo popularne w Skandynawii. Jego praca sterowana jest za pomocą komputera przez wyspecjalizowanego operatora. Za jego pomocą ścina się drzewa, obcina z gałęzi (okrzesuje), tnie na odpowiednie długości i układa w stosy.  Z pomocą harwestera od kilku lat skutecznie skraca się czas pozyskania drewna. Dużym plusem tej maszyny jest nie tylko wydajność, ale i dyspozycyjność. Może ona bowiem pracować niezależnie od warunków pogodowych. Ich pracę w ostatnich dniach możecie zobaczyć na naszym filmie z Leśnictwa Babi Dół, autorstwa Piotra Kamińskiego (kliknij tutaj) oraz w nagraniu Północnej TV (kliknij tutaj), gdzie leśniczy dokładniej tłumaczy pracę tej maszyny. Zapewniamy, że robi ona wielkie wrażenie! Miłośnikom maszyn podpowiadamy, że powstały różnego rodzaju gry komputerowe –symulatory prac maszyn leśnych.
Drugim kosmicznym pojazdem, który pojawia się w lesie, to Forwarder. Jest to maszyna, która żurawiem ładuje na siebie ścięte już drewno i przewozi w miejsce jego składowania, które jest dogodne do wywozu z lasu. Można powiedzieć, że kończy robotę po Harvesterze. Dzięki temu, że drewno jest przewożone na maszynie, a nie wleczone po ziemi, to zapobiega to niszczeniu podłoża z roślinnością leśną.