Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie Inwentaryzacji Stanu Lasu. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta.

Większość starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody. Leśnicy wspierają właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w lasach.

 

Nadzór nad Lasami Prywatnymi w obszarze Nadleśnictwa Kolbudy

Nadleśnictwo Kolbudy w ramach porozumień ze Starostą Gdańskim oraz Kartuskim, nadzoruje lasy o łącznej powierzchni około 1900 ha.

  • Starostwo Gdańskie: Wydział Ochrony Środowiska, ul. Wojska Polskiego 16, 83-000 Pruszcz Gdański (tel. 58 773 12 02)
  • Starostwo Kartuskie: Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska, ul. 3 Maja 2/12, 83-300 Kartuzy (tel. 58 684 02 69)

Nadleśnictwo Kolbudy sąsiaduje z nadleśnictwami: Gdańsk, Kartuzy, Kościerzyna, Starogard.

 

W celu wycinki drzew z użytków nieleśnych należy się kontaktować z gminą.

 

W celu lokalizacji lasów polecamy skorzystać z Banku Danych o Lasach.

 

Jeżeli jesteś właścicielem lasu prywatnego:

- Możesz zgłosić się do naszych pracowników terenowych w celu darmowego doradztwa w prowadzeniu gospodarki leśnej.

- Drewno pozyskane z lasu prywatnego należy zgłosić do ocechowania – leśniczy „legalizuje” pozyskane drewno, które możesz później sprzedać lub przeznaczyć na własne potrzeby. Możesz wyciąć drzewa w ilości wskazanej w Uproszczonym Planie Urządzania Lasu lub Inwentaryzacji Stanu Lasu. Informacje o zawartości powyższych dokumentów możesz uzyskać z właściwego Starostwa lub w czasie konsultacji z leśniczym.

- Zgodnie z Ustawą z dnia 28 września 1991 r. o lasach, każdy właściciel lasu prywatnego powinien dbać o ochronę lasu - wykonywać zabiegi profilaktyczne i ochronne zapobiegające powstawaniu pożarów oraz zapobiegania i zwalczania nadmiernie pojawiających się organizmów szkodliwych (głównie owadów i grzybów).

- Właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami.

 

Nadzór nad Lasami Prywatnymi na terenie Nadleśnictwa Kolbudy

W sprawach związanych z lasami prywatnymi należy zwracać się do  właściwych terytorialnie leśniczych - kontakt.

W biurze nadleśnictwa sprawy lasów nadzorowanych prowadzi Maciej Marciniak - kontakt.

 

Wykaz obrębów ewidencyjnych wraz z nadzorem leśnictw:

Powiat

Gmina

Obręb

Leśnictwo

Gdański

Przywidz

Borowina

Trzepowo

Kozia Góra

Przywidz

Częstocin

Trzepowo

Przywidz

Przywidz

Sucha Huta

Drzewina

Huta Dolna

Górny Zamszcz

Piekło Górne

Trzepowo

Marszewska Góra

Górny Zamszcz

Stara Huta

Trzepowo

Pomlewo

Przywidz

Trzepowo

Trzepowo

Nowa Wieś Przywidzka

Górny Zamszcz

Michalin

Górny Zamszcz

Kierzkowo

Trzepowo

Miłowo

Przywidz

Jodłowno

Górny Zamszcz

Olszanka

Drzewina

Pruszcz GdańskiM

Miasto

Bąkowo

Trąbki Wielkie

Mierzeszyn

Wojanowo

Gołębiewo

Sobowidze

Graniczna Wieś

Wojanowo

Kleszczewo

Trąbki

Klępiny

Sobowidze

Kłodawa

Trąbki

Błotnia

Wojanowo

Ełganowo

Sobowidze

Postołowo

Drzewina

Zła Wieś

Trąbki

Warcz

Wojanowo

Trąbki Małe

Trąbki

Sobowidz

Sobowidze

Pawłowo

Drzewina

Trąbki Wielkie

Trąbki

Kaczki

Trąbki

Drzewina

Drzewina

Gołębiewko

Sobowidze

Czerniewo

Wojanowo

Suchy Dąb

Grabiny Zameczek

Trąbki

Cedry Wielkie

Miłocin

Trąbki

Leszkowy

Trąbki

Koszwały

Trąbki

Długie Pole

Trąbki

Cedry Wielkie

Trąbki

Cedry Małe

Trąbki

Pszczółki

Skowarcz

Trąbki

Ulkowy

Trąbki

Rębielcz

Trąbki

Kolbudy

Buszkowy Górne

Ostróżki

Łapino

Otomin

Pręgowo Górne

Ostróżki

Kolbudy

Bąkowo

Czapielsk

Ostróżki

Bielkówko

Bąkowo

Otomin

Otomin

Lublewo Gdańskie

Bąkowo

Lisewiec

Ostróżki

Kowale

Bąkowo

Jankowo Gdańskie

Bąkowo

Babidół

Ostróżki

Pruszcz Gdański

Żukczyn

Trąbki

Juszkowo

Bąkowo

Straszyn

Bąkowo

Jagatowo

Trąbki

Bogatka

Trąbki

Borkowo

Bąkowo

Cieplewo

Trąbki

Przejazdowo

Trąbki

Radunica

Trąbki

Wiślina

Trąbki

Żuławka

Trąbki

Łęgowo

Trąbki

Kartuski

Somonino

Borcz

Sarni Dwór

Egiertowo

Sarni Dwór

Hopowo

Sarni Dwór

Kamela

Sarni Dwór

Połęczyno

Sarni Dwór

Somonino

Sarni Dwór

Wyczechowo

Sarni Dwór

Żukowo

Banino

Borowiec

Barniewice

Borowiec

Borkowo

Babi Dół

Chwaszczyno

Borowiec

Czaple

Borowiec

Glincz

Babi Dół

Leźno

Otomin

Łapino kartuksie

Skrzeszewo

Małkowo

Borowiec

Miszewko

Borowiec

Miszewo

Borowiec

Niestępowo

Otomin

Otomino

Babi Dół

Pępowo

Borowiec

Przyjaźń

Skrzeszewo

Rębiechowo

Borowiec

Skrzeszewo Żukowskie

Skrzeszewo

Sulmin

Otomin

Tuchom

Borowiec

Żukowo

Babi Dół

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

70 lat leśnictwa gdańskiego.

70 lat leśnictwa gdańskiego.

1 kwietnia 2015 r. mija 70 lat od utworzenia gdańskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

      O ile mijający rok 2014, ze względu na 90-lecie istnienie był szczególny dla całych Lasów Państwowych, o tyle nadchodzący rok - 2015 będzie niezwykły dla leśników z RDLP w Gdańsku. Dokładnie 1 kwietnia 2015 roku mija 70 lat od dnia utworzenia naszej dyrekcji w wyzwolonym dzień wcześniej Gdańsku.
      
RDLP w Gdańsku i należące do niej nadleśnictwa chcą wykorzystać ten piękny jubileusz, by jeszcze silniej niż dotychczas promować las wśród mieszkańców naszego regionu. W tym celu tworzymy coraz ciekawszą ofertę turystyczną, przygotowujemy zaskakujące i niezwykle inspirujące programy edukacyjne oraz rozszerzamy platformę porozumienia między lasem, a człowiekiem.
      Z pewnością doskonałą okazją do wspólnego świętowania i radosnej zabawy będzie letni festyn edukacyjny, organizowany każdego roku przez leśników w Sopocie. Impreza już od lat ściąga na Plac Kuracyjny tysiące naszych sympatyków, jednak w tym roku nasza oferta edukacyjna i rozrywkowa będzie jeszcze bogatsza i bardziej wyjątkowa. Z większym rozmachem planujemy też kolejną z naszych sztandarowych imprez - organizowany już od ośmiu lat w Mirachowie festiwal "Blues w leśniczówce".
      Jednak zabawa to tylko wisienka na naszym jubileuszowym torcie. Tym co przede wszystkim chcemy osiągnąć w nadchodzącym roku, poza tradycyjnymi zadaniami, które stoją przed grupą ok. 1500 leśników zatrudnionych w RDLP w Gdańsku, jest przybliżenie mieszkańcom regionu niezwykłej historii RDLP w Gdańsku, a tym samym historii terenu, na którym żyją.


Budynek obecnej siedziby RDLP w Gdańsku - stan z roku 1945.


      Początki polskiej administracji Lasów Państwowych na Pomorzu sięgają narodzin II Rzeczypospolitej, jednak działalność Gdańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych rozpoczęła się pod koniec II wojny światowej - 1 kwietnia 1945 r. Organizatorem, a zarazem pierwszym dyrektorem gdańskiej dyrekcji był dr Edward Więcko, który wraz z grupą operacyjną, stawiał czoło takim problemom, jak niedostatek wykształconej kadry, zniszczona infrastruktura i przetrzebione podczas wojny drzewostany. Lasy gdańskie dały olbrzymią daninę wojennej zawierusze. Drzewostany zostały zdewastowane masowymi wyrębami, postrzelane, pocięte okopami, często zaminowane, pełne ukrytych niewypałów. Lasy w Piaśnicy, Szpęgawsku i Stegnie kryją zbiorowe mogiły tysięcy pomordowanych Polaków.
       Lasy Państwowe to jednak nie tylko "zadrzewiony teren". To także przedsiębiorstwo, które od początku swojego istnienia miało do wypełnienia konkretne zadania. Na przestrzeni tych 70-lat rola LP i samych lasów wyraźnie się zmieniały, podobnie jak organizacja dyrekcji. W pierwszym roku działalności utworzono 58 nadleśnictw. Przejęto wiele tartaków i zakładów przemysłu drzewnego, które wymagały znacznych nakładów finansowych po zniszczeniach wojennych. Lasy Państwowe, wówczas noszące nazwę Administracji Lasów Państwowych, stanowiły osobną gałąź gospodarki, prowadzoną na zasadach samowystarczalności.


Siedziba RDLP w Gdańsku - stan obecny.


       Pierwsza siedziba gdańskiej dyrekcji mieściła się w Sopocie, jednak w 1949 r. została przeniesiona do Gdańska, do odbudowanego po zniszczeniach wojennych, budynku przy ulicy Ks. Rogaczewskiego, gdzie znajduje się do dziś. Od początku lat 50. LP przechodziła stałą reorganizację. Z 58 nadleśnictw należących do Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Gdańsku (nazwa dyrekcji do 1992 r.), do 1974 r. utworzono 14 większych jednostek terenowych. W skład dyrekcji wchodził też Zespół Składnic Lasów Państwowych, Ośrodek Transportu Leśnego oraz Ośrodek Remontowo-Budowlany. Dalsze przemiany doprowadziły do likwidacji w 1975 r. gdańskiego zarządu LP. Wobec krytyki skutków reorganizacji, środowisko leśników gdańskich wystąpiło o reaktywowanie OZLP w Gdańsku. Projekt ten popierany był przez NSZZ "Solidarność". Jednak OZLP w Gdańsku został ponownie utworzony dopiero w 1982 roku.
        Kolejne dekady były dla dyrekcji znacznie spokojniejsze, choć nie obyło się bez wielu przemian. Najważniejszą było uchwalenie w 1991 r. ustawy o lasach. Jej powstanie było konsekwencją konieczności przewartościowania znaczenia funkcji lasu, ze względu na rozwój cywilizacyjny kraju. Nie podważając znaczenia produkcyjnej funkcji lasu, akcentuje ona konieczność trwałego zachowania lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnego użytkowania przez obecne i przyszłe pokolenia. Wejście w życie ustawy spowodowało przemianowanie Okręgowego Zarządu LP jako przedsiębiorstwa wielozakładowego na Regionalną Dyrekcję LP o statusie jednostki organizacyjnej Skarbu Państwa. Określono na nowo kompetencje poszczególnych jednostek organizacyjnych, nadano Lasom Państwowym nowy statut. Obecnie w strukturach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku funkcjonuje 15 nadleśnictw oraz Zakład Przerobu Drewna w Lęborku.


Mapa zasięgu administracyjnego RDLP w Gdańsku.


       Koniec lat 90. upłynął leśnikom na walce z planami reprywatyzacji i prywatyzacji Lasów Państwowych. Choć leśnicy doskonale rozumieli roszczenia dawnych właścicieli, którym bezprawnie odebrano lasy, nie chcieli dopuścić do zwrotu mienia w naturze, kierując się troską za zachowanie narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju jakim są lasy. Drażliwa kwestia została rozwiązana w 2001 roku wprowadzeniem ustawy, zgodnie z którą zasoby naturalne, stanowiące własność Skarbu Państwa, w tym Lasy Państwowe, nie podlegają przekształceniom własnościowym.
        Tym z czego przede wszystkim jesteśmy dumni jako pracownicy RDLP w Gdańsku jest jest stałe powiększanie powierzchni leśnej przez zalesienie 28 tysięcy ha nieużytków i gruntów wyłączonych z produkcji rolnej. Zwiększeniu przez ten czas uległa też zasobność drzewostanów. Przeciętny zapas drewna w dyrekcji gdańskiej w 1946 r. szacowano na 130 m3 na 1 hektarze, dzisiaj wynosi ok. 260 m3. Jest to wynik coraz lepszego uproduktywnienia lasów, zastosowania lepszych rozwiązań technicznych i stałego kształcenia kadr. Dzięki temu możliwe stało się zaspokojenie rosnących potrzeb społeczeństwa na produkty drzewne, przy jednoczesnym zachowaniu, a nawet zwiększaniu terenów leśnych, które są dla mieszkańców regionu zieloną enklawą, służącą im do celów turystycznych i rekreacyjnych.