Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Gwiazdy malują gwiazdy 2015
Gwiazdy malują gwiazdy 2015
Święta to okres, w którym zawsze w odruchu serca staramy się wesprzeć najbardziej potrzebujących. Te dni właśnie się zaczęły. „Gwiazdy malują gwiazdy" to trwająca od 2009 roku przedświąteczna akcja gdańskiej Fundacji Hospicyjnej, w której od 2010 roku uczestniczą leśnicy. Tak było i w tym roku. W sobotę 5 grudnia w Galerii Bałtyckiej, największym centrum handlowym na Pomorzu, pojawili się ludzie w zielonych mundurach aby towarzyszyć gwiazdom sportu, biznesu i mediów zaproszonym przez fundację do malowania świątecznych bombek. Edukatorzy z Nadleśnictwa Kolbudy przygotowali gry, konkursy i zabawy, do których zapraszani byli najmłodsi towarzyszący rodzicom w przedświątecznych zakupach. Nie oznacza to, że w szranki rywalizacji z zakresu wiedzy o lesie nie stawali dorośli. Częstokroć okazywało się, że w wiedzy tej ustępowali swoim pociechom. Nauka rozpoznawania tropów dzikich zwierząt czy wydawanych przez nie dźwięków okazywało się fascynującą najmłodszych przygodą. Każdy z uczestników edukacyjnej zabawy otrzymał jakąś nagrodę czy upominek.
Na zaproszenie Fundacji Hospicyjnej w tym roku odpowiedzieli Dorota Abramowicz, Iwona Guzowska, Maciej Kosycarz, Agnieszka Oszczyk, Magdalena Witkiewicz, Przemysław Radziszewski, Hanna Zych-Cisoń, Paweł Adamowicz, koszykarze i siatkarze Trefl Sopot. Uzyskane ze sprzedaży w drodze licytacji bombek środki zasilą konto fundacji z przeznaczeniem na rzecz pomocy dzieciom osieroconym wskutek chorób nowotworowych, na które zapadli ich najbliżsi.
Fotorelacja z serwisu miasta Gdańska: http://ssl.gdansk.pl/galeria?f=65827
Poza doroczną akcją charytatywną w Galerii Bałtyckiej gdańscy leśnicy reprezentowani przez edukatorów z Nadleśnictwa Kolbudy włączają się od lat w inne wydarzenia organizowane przez Fundację Hospicyjną jak Dzień Dziecka w IKEA czy wiosenne Pola Nadziei.