Lista aktualności Lista aktualności

Zanim udasz się do lasu

Warto wiedzieć kogo można spotkać

Spacer, czy trening w lesie, jest wspaniałą sprawą o każdej porze roku. Obecnie zimowa sceneria zmienia krajobraz na bajkowy i zachęca do korzystania z lasu, coraz większą grupę jego miłośników. Przed wyprawą do lasu warto sobie uświadomić, że mamy w Polsce lasy ogólnodostępne, ale są one wielofunkcyjne. Oznacza to, że służy on nam nie tylko do odpoczynku, ale pełni również funkcje gospodarcze.
W lesie możemy napotkać pracowników i maszyny (np. harvestery), którzy wykonują prace leśne. W przypadku ścinki drzew, teren jest oznakowany tablicami typu
”Uwaga! Ścinka drzew. Wstęp wzbroniony”, z uwagi na wysokie niebezpieczeństwo tych prac. Wszyscy potrzebujemy drewna i jego produktów, ale także niezbędny do lepszego funkcjonowania, jest na przykład prąd. Obecnie w drzewostanach pod Gdańskiem realizowane są potężne inwestycje, związane z budową nowych linii energetycznych. Stawiane są ok. 100 metrowe słupy! Oprócz tego niemal w każdy weekend odbywają się duże imprezy. W ubiegłym roku, tylko na terenie Nadleśnictwa Kolbudy, odbyło się ich kilkadziesiąt różnego typu przedsięwzięć typu: biegi na orientacje, maratony biegowe, rowerowe, z psami, konno oraz polowania zbiorowe. Istotną sprawą jest, aby każdy użytkownik lasu szanował innego napotkanego.

Planując imprezę sportową w lesie, należy uzgodnić to z odpowiednim nadleśnictwem, aby uniknąć niespodzianek, o których wcześniej pisałam. Według prawa wymagana jest zgoda nadleśniczego. Jeżeli chcecie uzyskać informację dotyczącą imprez, inwestycji czy też polowań zbiorowych, odbywających się na terenie naszego nadleśnictwa, dzwońcie do Działu Gospodarki Leśnej pod nr telefonu (58) 682 67 18.

 

Materiały do pobrania