Lista aktualności Lista aktualności

Trening czyni Mistrzem!

Dzięki świetnie rozwiniętemu systemowi Straży Pożarnej i ochrony przeciwpożarowej w lasach, ogień gaszony jest natychmiast!

Ten rok wyjątkowo obfituje w ilości pożarów lasów. Jak pamiętamy, najbardziej niebezpiecznie było w drugiej połowie kwietnia tego roku. Wówczas nawet, na dość wilgotnym Pomorzu, wybuchało po kilka pożarów lasu dziennie.

          Straż Pożarna intensywnie pracuje nad najlepszą strategią gaszenia ognia w tak trudnych warunkach, jak pofałdowane tereny Nadleśnictwa Kolbudy. W tym celu Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim zorganizowała w dniu 7 czerwca 2019 r. manewry dla swoich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz dla Policji, Wojska i Służby Leśnej. Strażacy zaskakiwani byli różnymi zadaniami. Akcja gaszenia pożaru przebiegła bardzo sprawnie. Pożar widziany był z kamery TV Nadleśnictwa Kolbudy, która jest umieszczona na 53 m wieży w Jodłownie i na co dzień monitoruje nasze lasy.

Dzięki profesjonalizmowi i zawsze błyskawicznej reakcji strażaków, udaje się nam nie dopuścić do dużych pożarów. Gaszone są w zarodku. Utrzymujemy cały system zapobiegania pożarom, jak np. dbanie o dobry stan nawierzchni dróg pożarowych, które są oznakowane i dzięki którym straży jest łatwiej dostrzec do ognia. Obecnie pełnimy stałe dyżury i patrole przeciwpożarowe. Prosimy o nie używanie otwartego ognia w lesie, w tym papierosów! Człowiek jest główna przyczyną pożarów lasów w Polsce.