Lista aktualności Lista aktualności

Leśny Festyn Edukacyjny po raz pierwszy gościł w Gdyni.

Po 10 latach obecności w Sopocie gdańscy leśnicy bawili i edukowali mieszkańców i turystów w Gdyni.

   Jedenasty Leśny Festyn Edukacyjny  po raz pierwszy, na zaproszenie władz miasta,  zorganizowany został w Gdyni . W sąsiedztwie słynnej fregaty „Dar Pomorza" i najstarszego na świecie zachowanego niszczyciela ORP Błyskawica przez całą sobotę 5 września na Skwerze Kościuszki trwała przygotowana przez gdańskich leśników  połączona z edukacją zabawa, w której, pomimo wietrznej lecz na szczęście dość słonecznej aury, uczestniczyły tysiące mieszkańców Trójmiasta i turystów.  Na spotkanie z leśnikami przybyli również wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Sławomir Rybicki.

     Muzyczną zapowiedzią wydarzenia był przemarsz wzdłuż całego gdyńskiego nabrzeża Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych, za którą, jak w słynnym powiedzeniu „za mundurem …" na festyn dotarł szpaler nie tylko panien z zacytowanego przysłowia.  Wszyscy zostali serdecznie przywitani przez Jana Szramkę, dyrektora gdańskiej RDLP, który życząc miłej zabawy zapewnił, że pomorskie lasy są naprawdę w dobrych rękach, o czym każdy mógł przekonać się odwiedzając festynowe namioty.

      Poza tradycyjną już „ścieżką wiedzy", którą wyznaczały namiotowe stoiska  wszystkich nadleśnictw, a której hasłem przewodnim w tym roku były rośliny chronione, festyn obfitował w wiele nowości. Bodajże najważniejszą i budząca największe zainteresowanie była ekspozycja leśnych maszyn wielooperacyjnych wraz z pokazem ich pracy. Kosmiczny wygląd sprzętu w połączeniu z lekkością z jaką maszyny radziły sobie z potężnymi świerkowymi kłodami zrobił na widzach duże wrażenie. Ich widok w środku wielkiego miasta to niewątpliwie niezwykła rzadkość i okazja do zapoznania się z najnowocześniejszymi narzędziami pracy niegdysiejszych drwali. Inną techniczną nowością, jakiej można było przyjrzeć się z bliska, były nowoczesne urządzenia miernicze do laserowego skaningu drzewostanów. Do ich zaprezentowania podczas festynu przyjął zaproszenie zespół pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa, który pod kierownictwem dr inż. Krzysztofa Stereńczaka realizuje projekt LIFE+ ForBioSensing PL „Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych",  tą właśnie metodą pomiarową. Warsztaty recyklingowe i plastyczne, gra miejska czy ekspozycja prac  studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku uzupełniały gamę festynowych nowinek. 

    Wśród  wieloletnich partnerów imprezy tzn. Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Ligi Ochrony Przyrody czy Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej po raz pierwszy, na zaproszenie leśników, zaprezentowała się pomorska Policja.  Każdy chętny mógł na specjalnym symulatorze przeżyć bezpieczne zderzenie czołowe bądź, dzięki tzw. alkogoglom, zobaczyć świat oczami nietrzeźwego.  Innych atrakcji było więcej o czym świadczyło oblężenie, jakie przeżywało policyjne stoisko.

     Przez cały czas muzycznym życiem  tętniła festynowa estrada.  Wspominana już Orkiestra Reprezentacyjna LP w dwóch koncertowych odsłonach wykonała  kompozycje, których różnorodność styli i epok  była niezwykle imponująca. Wśród nich znalazły się utwory, które nigdy wcześniej nie pojawiły się w repertuarze żadnej orkiestry dętej na świecie w tym znana kompozycja  giganta jazzowego fortepianu Herbiego Hancock'a -  Watermelon Man.  Dawnych wspomnień czar piosenkami sprzed lat przywołali młodzi wykonawcy z pracowni wokalnej Kamili Kmiecik z gdańskiego Pałacu Młodzieży. W folkowo-szantowym repertuarze przypomniała się goszcząca wcześniej na leśnym festynie grupa Fucus z Wejherowa.  Potężną dawkę mocnego uderzenia zaserwowała zebranym słuchaczom składająca się z samych leśników rockowa grupa M22 z Nadleśnictwa Strzebielino.

Występ gwiazdy festynu, znanej trójmiejskiej orkiestry Detko Band, składający się z samych hitów z gatunków takich jak swing, jazz, pop i disco polo, zakończył imprezę.  Pomimo deszczu, który przez kilkanaście minut towarzyszył  temu występowi, zebrana publiczność bawiła się doskonale.  Prawdziwa ulewa nawiedziła Gdynię po godzinie 19 co świadczyć może o niezwykłej przychylności aury, jaką obdarzani są rokrocznie na czas organizacji festynu gdańscy leśnicy.

fot. Jacek Leszewski i Karol Skonieczny