Lista aktualności Lista aktualności

Leśne żniwa

Zakończyła się, trwająca cały luty, akcja zbioru szyszek sosny zwyczajnej. Zebraliśmy ich 5 ton!

Koniec zimy to najlepszy czas na zbiór szyszek sosny zwyczajnej. Należy się śpieszyć, gdyż już niedługo ciepłe promienie wiosennego słońca spowodują otwarcie się szyszek i wysypanie nasion. A właśnie o owe nasiona nam się rozchodzi. To z nich powstanie nowe pokolenie lasu.

            Najczęściej zrywanie szyszek to bardzo trudna praca, polegająca na wspinaniu się w tym celu na dorodne, ponad 25 metrowe sosny. Na terenie leśnictwa Babi Dół posiadamy jednak tzw. plantacyjną uprawę nasienną. Na takiej uprawie posadzono sosny wyhodowane z nasion zebranych ze specjalnie wybranych, najdorodniejszych drzew matecznych. Na Plantacyjnej Uprawie Nasiennej sosny rosną  luźno i są systematycznie ogławiane, w związku z powyższym ich „krzaczasta" forma bardzo ułatwia zbiór szyszek nawet wprost z ziemi. Nie zmienia to jednak faktu, że jako potomkowie drzew matecznych wciąż przekazują następnemu pokoleniu najlepsze geny.

            Ten rok był bardzo urodzajny, z liczącej 6,25 hektara uprawy udało nam się zebrać aż 5 ton szyszek. Stąd trafią one do wyłuszczarni, a uzyskane nasiona na szkółkę leśną, gdzie wyhodowane zostaną sadzonki sosny.