Lista aktualności Lista aktualności

Jedyne takie w Polsce

W TVP Gdańsk: wyjątkowe gimnazjum i współpraca z Lasów Państwowych z samorządami

Zapraszamy do obejrzenia Forum gospodarczego TVP Gdańsk:

Kliknij tutaj.

Poniżej wrażenia młodzieży i nauczycieli klas II o profilu strażacko - ekologicznym i usportowionej o profilu policyjnym. Z tego, co nam wiadomo, jest to jedyne gimnazjum w Polsce o takich profilach:

"No i stało się. To było nieuniknione i pozostawało kwestią czasu.  Jesteśmy na tyle sławni, że upomniała się o nas telewizja :D To oczywiście żart, ale faktem jest, że przy okazji kręcenia programu na temat współpracy Lasów Państwowych z samorządami przy realizacji wspólnych inwestycji, mieliśmy możliwość wzięcia w nim udziału. Przedstawiciele klasy IIa strażacko – ekologicznej, IIb usportowionej o profilu policyjnym i I Przywidzkiej Drużyny Harcerskiej pojechali do Nadleśnictwa Kolbudy. Tam makijaż dla p. dyrektor, żeby światło dobrze się odbijało, ustawianie świateł, mikrofonów, kamer. Operator p. Józef, który usadzał nas jako tło na planie. Każdemu z nas przydzielił miejsce i program ruszył.

                Hmmmmm, przecież to FORUM GOSPODARCZE. Taki program i MY?????? A jednak. Redaktor Piotr Świąc stworzył dość swobodną i przyjemną atmosferę. Rzeczowe pytania i tak samo rzeczowe odpowiedzi. Usłyszeliśmy sporo ciekawych rzeczy. Była mowa o budowie dróg we współpracy Lasów Państwowych i samorządów. Drogi służą leśnikom, ale i mieszkańcom naszej gminy. To, jak wyglądają i jak są wygodne mieliśmy okazję zobaczyć np. przy okazji udziału w inwentaryzacji zwierzyny płowej albo sadzenia jodły z Bankiem BPH podczas akcji ,,Sto milionów drzew do 2017 roku". Poruszaliśmy się wtedy takimi właśnie drogami. Są dobrze utwardzone, może więc poruszać się nimi ciężki sprzęt, którego używają leśnicy. Poza tym świetnie się nadają na wycieczki rowerowe. Oooooo, nie jest źle, jednak coś wiemy i co najważniejsze, wiemy z doświadczenia :D Jednym z aspektów działalności Lasów Państwowych, a szczególnie Nadleśnictwa Kolbudy jesteśmy MY!!!! No, teraz jest całkiem dobrze. Tej działalności i opieki doświadczamy na własnej skórze, wiemy więc o czym mowa. Uffff to znamy, więc z uwagą słuchaliśmy wypowiedzi p. dyrektor Katarzyny Sprusik – Olszewskiej. Potem jeszcze nasze pytania, które ułożyliśmy podczas nocowiska o czwartej nad ranem :D.  Tutaj prezes Związku Gmin Pomorskich wójt Gminy Trąbki Wielkie p. Błażej Konkol, uspokoił nas, że pomimo dużej ilości wycinanych w lasach drzew, nie grozi nam degradacja środowiska, bo za wycinką idzie proces zalesiania/ racja… razem z harcerzami pomogliśmy wiosną posadzić 2000 jodeł/. Na jedno z pytań:

 ,,Które drzewko jest najlepsze na świąteczną choinkę", dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku p. Adam Kwiatkowski odpowiedział, że najdłużej stoi jodła, ale świerki najpiękniej pachną. Wobec tego życzymy Wesołych Świąt :D

 Potem pożegnanie i powrót, bo spodziewaliśmy się wizyty Telewizji Gdańsk u nas w szkole. Przyjechali, odwiedzili nas na lekcji biologii z p. Jolą Szulc.

                Udział w Forum Gospodarczym był dla wszystkich wielkim przeżyciem. Nieczęsto przecież zdarza się brać udział w nagrywaniu programu i potem obejrzenie siebie w telewizji. Przy okazji mieliśmy możliwość przyjrzeć się pracy redaktora, dźwiękowca, kamerzysty. Polecamy. A pracownikom Nadleśnictwa Kolbudy dziękujemy za zaproszenie i umożliwienie zdobycia nowych doświadczeń.

 

Grażyna Bach - Żelewska