Divisions and others

Web Content Display Web Content Display

 

Nowy Plan Urządzania Lasu

 

 

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Web Content Display Web Content Display

 

Udostępnianie informacji

 

 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Urządziliśmy las

Urządziliśmy las

Czyli o tym, jaki jest plan naszych działań w lesie na następne 10 lat.

Zadano kiedyś w poznańskim radiu pytanie: jaka jest najdziwniejsza czynność, o której słyszeli? Wygrała odpowiedź słuchacza: „Urządzanie lasu"! Wydaje się faktycznie dziwne, jak to las można urządzić?

Otóż urządza się go w każdym nadleśnictwie co 10 lat. W skrócie: wchodzi do lasu wyspecjalizowana ekipa i przez rok inwentaryzuje wszystko co się w tym lesie znajduje. Między innymi liczą specjalnymi metodami ile jest drzew, jakie mają wymiary oraz jaką stanowią masę drewna w m3. Lustruje się również wszystkie walory przyrodnicze czyli np. rezerwaty i pomniki przyrody, obiekty archeologiczne, rośliny i zwierzęta, szczególnie te chronione i rzadkie, Mierzy się geodezyjnie na nowo wszystkie działki leśne, nadaje im numery. Nazywamy je oddziałami leśnymi i pododdziałami (wydzieleniami).

Słupek na granicy oddziałów z ich numerami, fot. BULiGL w Gdyni

W naszym nadleśnictwie takiego „spisu lasu z natury", w ubiegłym roku, dokonał zespół
Biura Urządzania i Geodezji Leśnej z Gdyni. Na jego podstawie utworzono dla nas Plan Urządzania Lasu. Zawiera on opis lasu wraz z pracami do wykonania na każdej uprawie, młodniku czy starszym drzewostanie. Plan określa ściśle ile metrów drewna przez może nadleśnictwo wyciąć, dostarczając je dla społeczeństwa. Oczywiście nie da się w tym artykule zmieścić wszystkiego, co zawiera taki plan.
Na dzień dzisiejszy nasz Plan Urządzania Lasu czeka na zatwierdzenie przez Ministra Środowiska. W oparciu o niego będziemy prowadzić wszelkie prace w lesie w latach 2016-2025. Dodać należy, że wykonywana jest dla niego także ocena oddziaływania na środowisko.

Jak więc widzicie, wszelkie prace w lesie planowane są z poszanowaniem przyrody.

Nowością było wykonanie zdjęć lotniczych naszych terenów, co pozwoliło „nałożyć" siatkę naszych obszarów na podział administracyjny kraju. Sporządzono różnego rodzaju mapy w formie papierowej, jak i elektronicznej. Nie jednokrotnie pytacie nas: jak się leśnicy odnajdują w lesie? Oprócz rozeznania w wizualnego w terenie oczywiście wspieramy się właśnie mapami.
Podział na ilość leśnictw się nie zmienił. Nadal jest ich 14 plus Szkółka Leśna. Martwego drewna w lesie zainwentaryzowano łącznie 175 508 m3.