Wydawca treści
Obszary chronionego krajobrazu
Niezwykle atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo tereny Nadleśnictwa Kolbudy, poprzeplatane są licznymi rzekami (niekiedy o charakterze górskim), jeziorami i oczkami wodnymi. Przepiękny i bardzo zróżnicowany krajobraz ukształtowany został przez działalność lodowca tworząc liczne jary i wąwozy. Tereny szczególnie wyróżniające się krajobrazowo, które zaspokajają potrzeby związane z turystyką i wypoczynkiem, bądź pełnią funkcję korytarzy ekologicznych, wyznaczono jako obszary chronionego krajobrazu.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Kolbudy znajduje się 5 takich obszarów, a mianowicie:
- Kartuski Obszar Chronionego Krajobrazu o łącznej powierzchni 6 661 ha. Położony jest w zachodniej części nadleśnictwa. Charakteryzuje się dużymi spadkami terenu. Większość powierzchni, to tereny pagórkowate, porośnięte głównie lasami bukowymi oraz mieszanymi, ze sztucznie wprowadzoną sosną i świerkiem.
- Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Raduni o powierzchni 3 340 ha. Obszar ten obejmuje dno i zbocza doliny rzeki Raduni oraz bezpośrednio z nią sąsiadujące tereny leśne i rolne, które razem tworzą unikatowy krajobraz na skalę kraju.
- Otomiński Obszar Chronionego Krajobrazu o powierzchni 2 072 ha. Przeważającą część powierzchni zajmują pofalowane tereny, pokryte lasami z dużym udziałem buka, świerka i sosny. Krajobraz urozmaica Jezioro Otomińskie, o bogatej linii brzegowej, obfitującej w liczne zatoczki. Teren ten został wydzielony pod ochronę, ze względu na zwarty kompleks leśny, który wraz z jeziorem jest miejscem intensywnej turystyki i rekreacji.
- Przywidzki Obszar Chronionego Krajobrazu o powierzchni 10 888 ha. Obszar ten wyróżnia się bardzo dużym zróżnicowaniem wysokościowym. Układ rzek: Wietcisy, Reknicy, Kłodawy i Jeziora Przywidzkiego otaczają liczne wzgórza, osiągające w rejonie Stara Huta - Klonowo Dolne wysokość 255 m n.p.m. Najciekawszym ze względów przyrodniczych, krajobrazowych i turystyczno - wypoczynkowych zbiornikiem wodnym jest Jezioro Przywidzkie.
- Obszar Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich. Jego powierzchnia wynosi 30 092 ha. Obszar ten obejmuje cały teren Żuław Gdańskich z wyjątkiem jego północno - zachodniego skraju. Podstawowym walorem krajobrazu jest silnie rozbudowana sieć hydrologiczna oraz unikatowa w Polsce powierzchnia budowana przez namuły Wisły.
Najnowsze aktualności
Ratownictwo na lodzie
Ratownictwo na lodzie
Straż Leśna uczyła się ratowania tonącego, pod którym pękł lód.
Najcięższe mrozy już odpuściły ale lód na jeziorze jeszcze bardzo gruby. Dzień szary, nieciekawy. W dali na lodzie widać postać łowiącą ryby. W pewnym momencie mężczyzna poślizgnął się i wpada w przez siebie wykuty przerębel. Po chwili nad jezioro dociera jęk strażackiej syreny, po kilku minutach docierają strażacy. Rozwijają sprzęt służący do ratowania i asekuracji: sanie lodowe, kamizelki, liny. Szybko dzielą się zadaniami i ruszają. Osoba jest przytomna lecz już wyziębiona – z trudem udaje się ją wciągnąć na sanie i sprowadzić bezpiecznie do brzegu. Tu już przygotowane stanowisko na którym osobie poszkodowanej zostanie udzielona pierwsza pomoc i gdzie zostanie przygotowana i zabezpieczona przed transportem do szpitala.
Taki był ogólny scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych na Jeziorze Kolbudzkim. Oczywiście przed wejściem na lód przeprowadzono wykład przybliżający zagadnienie, doskonalono wykonywanie węzłów ratowniczych, pokazano jak wykorzystać inny sprzęt gdy nie mamy do dyspozycji tego profesjonalnego. W ćwiczeniach wzięli udział poza strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim, strażacy ochotnicy z pobliskich jednostek oraz strażnicy leśni z Nadleśnictwa Kolbudy.