Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

    Niezwykle atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo tereny Nadleśnictwa Kolbudy, poprzeplatane są licznymi rzekami (niekiedy o charakterze górskim), jeziorami i oczkami wodnymi. Przepiękny i bardzo zróżnicowany krajobraz ukształtowany został przez działalność lodowca tworząc liczne jary i wąwozy. Tereny szczególnie wyróżniające się krajobrazowo, które zaspokajają potrzeby związane z turystyką i wypoczynkiem, bądź pełnią funkcję korytarzy ekologicznych, wyznaczono jako obszary chronionego krajobrazu.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Kolbudy znajduje się 5 takich obszarów, a mianowicie:

  • Kartuski Obszar Chronionego Krajobrazu o łącznej powierzchni 6 661 ha. Położony jest w zachodniej części nadleśnictwa. Charakteryzuje się dużymi spadkami terenu. Większość powierzchni, to tereny pagórkowate, porośnięte głównie lasami bukowymi oraz mieszanymi, ze sztucznie wprowadzoną sosną i świerkiem.
  • Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Raduni o powierzchni 3 340 ha. Obszar ten obejmuje dno i zbocza doliny rzeki Raduni oraz bezpośrednio z nią sąsiadujące tereny leśne i rolne, które razem tworzą unikatowy krajobraz na skalę kraju.
  • Otomiński Obszar Chronionego Krajobrazu o powierzchni 2 072 ha. Przeważającą część powierzchni zajmują pofalowane tereny, pokryte lasami z dużym udziałem buka, świerka i sosny. Krajobraz urozmaica Jezioro Otomińskie, o bogatej linii brzegowej, obfitującej w liczne zatoczki. Teren ten został wydzielony pod ochronę, ze względu na zwarty kompleks leśny, który wraz z jeziorem jest miejscem intensywnej turystyki i rekreacji.
  • Przywidzki Obszar Chronionego Krajobrazu o powierzchni 10 888 ha. Obszar ten wyróżnia się bardzo dużym zróżnicowaniem wysokościowym. Układ rzek: Wietcisy, Reknicy, Kłodawy i Jeziora Przywidzkiego otaczają liczne wzgórza, osiągające w rejonie Stara Huta - Klonowo Dolne wysokość 255 m n.p.m. Najciekawszym ze względów przyrodniczych, krajobrazowych i turystyczno - wypoczynkowych zbiornikiem wodnym jest Jezioro Przywidzkie.
  • Obszar Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich. Jego powierzchnia wynosi 30 092 ha. Obszar ten obejmuje cały teren Żuław Gdańskich z wyjątkiem jego północno - zachodniego skraju. Podstawowym walorem krajobrazu jest silnie rozbudowana sieć hydrologiczna oraz unikatowa w Polsce powierzchnia budowana przez namuły Wisły.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Jar Rzeki Raduni

Jar Rzeki Raduni

Rezerwat Przyrody Jar Rzeki Raduni

Rezerwat krajobrazowy o łącznej powierzchni 84,24 ha

Szczegóły obiektu

    Rezerwat obejmuje odcinek przełomu Raduni o długości 6 km. Położony jest w Leśnictwie Babi Dół, gmina Żukowo; zajmuje powierzchnię 84,24 ha. Celem ochrony jest zachowanie przełomowego odcinka jaru Rzeki Raduni wraz z występującymi na nim zbiorowiskami roślinnymi, jego wybitnych walorów krajobrazowych i naukowo - przyrodniczych.
    Głębokość jaru dochodzi do 50m. Zróżnicowanie siedliskowe sprzyja różnorodności florystycznej terenu. Nad samą rzeką utworzyły się ciekawe zespoły leśne: łęg wiązowy, las grądowy. Obszar rezerwatu cechuje ponadto bogactwo płazów i duży udział gatunków typowych dla zbiorowisk górskich. Uznano go również jako obszar Natura 2000.
    Lasy zajmują 80% powierzchni. W drzewostanie panuje sosna zwyczajna, której towarzyszy dąb, miejscami świerk, grab, topola, olsza czarna, olsza szara. Do rezerwatu można dojechać PKS do Babiego Dołu. Dalej pieszo z parkingu w Babim Dole 500 m drogą na NE.
Rezerwat jest udostępniony dla turystyki pieszej niebieskim szlakiem PTTK. Pływanie kajakiem po rzece na terenie rezerwatu jest zabronione!
    Gatunki objęte ścisłą ochroną:
- tojad dzióbaty
- naparstnica zwyczajna.