Wydawca treści
Obiekty edukacyjne
-
Izba edukacyjna przy Leśnictwie Otomin
Prowadzenie zajęć kameralnych z edukacji leśnej ułatwia przystosowana do tego celu izba edukacyjna przy leśniczówce w Otominie. Sala - wyposażona w stoły i ławki, przy których wygodnie zasiąść może 20 osób - jest dobrym miejscem na podsumowanie wycieczki do lasu, a także dobrą alternatywą na przeprowadzenie lekcji w przypadku gorszej pogody. Bliskość Gdańska, piękne jezioro oraz urocze tereny wokół niego sprawiają, że miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez dorosłych, młodzież i dzieci.
-
Ścieżka edukacyjna nad Jeziorem Przywidz
Trasa wędrówki rozpoczyna się się przy leśniczówce w Przywidzu. Dalej biegnie ona przez las. Po drodze ustawione są tablice edukacyjne przybliżające informacje o lesie. Następnie droga schodzi w kierunku jeziora. Po lewej stronie rozciąga się przepiękny widok z góry na jezioro. Charakterystyczna dla tego terenu jest bardzo urozmaicona konfiguracja terenu; z licznymi jarami i wąwozami, ciekami wodnymi spływającymi z góry. Wzgórza te porastają gonne lasy bukowe. Wszystko to przypomina krajobraz górski. Tereny te nie bez powodu objęto Przywidzkim Obszarem Chronionego Krajobrazu.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Jar Rzeki Raduni
Jar Rzeki Raduni
Rezerwat Przyrody Jar Rzeki Raduni
Rezerwat krajobrazowy o łącznej powierzchni 84,24 ha
Szczegóły obiektu
Rezerwat obejmuje odcinek przełomu Raduni o długości 6 km. Położony jest w Leśnictwie Babi Dół, gmina Żukowo; zajmuje powierzchnię 84,24 ha. Celem ochrony jest zachowanie przełomowego odcinka jaru Rzeki Raduni wraz z występującymi na nim zbiorowiskami roślinnymi, jego wybitnych walorów krajobrazowych i naukowo - przyrodniczych.
Głębokość jaru dochodzi do 50m. Zróżnicowanie siedliskowe sprzyja różnorodności florystycznej terenu. Nad samą rzeką utworzyły się ciekawe zespoły leśne: łęg wiązowy, las grądowy. Obszar rezerwatu cechuje ponadto bogactwo płazów i duży udział gatunków typowych dla zbiorowisk górskich. Uznano go również jako obszar Natura 2000.
Lasy zajmują 80% powierzchni. W drzewostanie panuje sosna zwyczajna, której towarzyszy dąb, miejscami świerk, grab, topola, olsza czarna, olsza szara. Do rezerwatu można dojechać PKS do Babiego Dołu. Dalej pieszo z parkingu w Babim Dole 500 m drogą na NE.
Rezerwat jest udostępniony dla turystyki pieszej niebieskim szlakiem PTTK. Pływanie kajakiem po rzece na terenie rezerwatu jest zabronione!
Gatunki objęte ścisłą ochroną:
- tojad dzióbaty
- naparstnica zwyczajna.