Asset Publisher Asset Publisher

Kilka słów o Nadleśnictwie Kolbudy

   Piękno pomorskich lasów, ich różnorodność i bogactwo znane są nie tylko na terenie naszego kraju, ale również poza jego granicami. Właśnie tu, w centralnej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku położone jest Nadleśnictwo Kolbudy.

Pomimo bliskości aglomeracji trójmiejskiej i związanej z tym ingerencji ludzi, przyroda, a w szczególności lasy przypominają prawdziwe puszcze i bory w licznych fragmentach niezmienione ręką człowieka. Przepiękny i bardzo zróżnicowany krajobraz tych terenów jest wynikiem działania lodowca skandynawskiego, ruchów ziemi i jego wód roztopowych z okresu zlodowaceń plejstoceńskich, a szczególnie bałtyckiego. Na mozaikowatość krajobrazu mają wpływ również występujące w Nadleśnictwie jeziora rynnowe oraz rzeki kształtujące liczne jary i wąwozy. Sąsiedztwo różnych form ukształtowania terenu spowodowało powstanie na terenie Nadleśnictwa deniwelacji dochodzących rozmiarami nawet 150 metrów. Najwyżej położony punkt znajduje się w okolicy miejscowości Katarynki (Gmina Przywidz) i wynosi 274,2 m nad poziomem morza, a najniższy w miejscowości Miłocin (Żuławy) - 0,5 m poniżej poziomu morza.

Urozmaicona konfiguracja terenu ma również wpływ na kształtowanie się miejscowego klimatu, którego cechuje duża zmienność stanów pogody. Jest to związane również ze ścieraniem się na terenie Nadleśnictwa mas powietrza: łagodnego i wilgotnego atlantyckiego oraz ostrego i suchego kontynentalnego. Skutki wpływu tego drugiego łagodzone są przez bliskość Morza Bałtyckiego i Zatoki Gdańskiej.

Dane administracyjne:

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Kolbudy wynosi 20 741 ha, z czego 19 412 ha (94%) stanowią lasy. Szczególnie imponujący jest zasięg administracyjny nadleśnictwa wynoszący 1 035 km². Skrajne punkty Nadleśnictwa położone są: od północy w miejscowości Chwaszczyno, na południu sięgają za miejscowość Postołowo, granicę wschodnią stanowi rzeka Wisła, a zasięg zachodni stanowi miejscowość Somonino.

Administracyjnie nadleśnictwo położone jest na terenie 5 powiatów: gdańskiego, kartuskiego, starogardzkiego, tczewskiego oraz gdańskiego grodzkiego. Ma to przełożenie również na ilość gmin, których w zasięgu działania nadleśnictwa jest 11.

 

Powiat gdański, gminy:

- Kolbudy,

- Przywidz,

- Trąbki Wielkie,

- Pruszcz Gdański,

- Pszczółki.

Powiat kartuski, gminy:

- Somonino,

- Żukowo,

- Przodkowo.

Powiat tczewski, gmina:
- Tczew.
 

Powiat starogardzki, gmina:

- Skarszewy.

Powiat miasto Gdańsk.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jar Rzeki Raduni

Jar Rzeki Raduni

Rezerwat Przyrody Jar Rzeki Raduni

Rezerwat krajobrazowy o łącznej powierzchni 84,24 ha

Szczegóły obiektu

    Rezerwat obejmuje odcinek przełomu Raduni o długości 6 km. Położony jest w Leśnictwie Babi Dół, gmina Żukowo; zajmuje powierzchnię 84,24 ha. Celem ochrony jest zachowanie przełomowego odcinka jaru Rzeki Raduni wraz z występującymi na nim zbiorowiskami roślinnymi, jego wybitnych walorów krajobrazowych i naukowo - przyrodniczych.
    Głębokość jaru dochodzi do 50m. Zróżnicowanie siedliskowe sprzyja różnorodności florystycznej terenu. Nad samą rzeką utworzyły się ciekawe zespoły leśne: łęg wiązowy, las grądowy. Obszar rezerwatu cechuje ponadto bogactwo płazów i duży udział gatunków typowych dla zbiorowisk górskich. Uznano go również jako obszar Natura 2000.
    Lasy zajmują 80% powierzchni. W drzewostanie panuje sosna zwyczajna, której towarzyszy dąb, miejscami świerk, grab, topola, olsza czarna, olsza szara. Do rezerwatu można dojechać PKS do Babiego Dołu. Dalej pieszo z parkingu w Babim Dole 500 m drogą na NE.
Rezerwat jest udostępniony dla turystyki pieszej niebieskim szlakiem PTTK. Pływanie kajakiem po rzece na terenie rezerwatu jest zabronione!
    Gatunki objęte ścisłą ochroną:
- tojad dzióbaty
- naparstnica zwyczajna.