Lista aktualności Lista aktualności

Czas grzybobrania

Sezon grzybowy powoli nabiera tempa. W naszych mieszanych, ciemnych i wilgotnych lasach z dużym udziałem buka (np. okolice Kolbudy, Przywidza) spotkać możemy głównie Borowiki szlachetne (Prawdziwki), a w lasach sosnowych kurki, prawdziwki, koźlaki. Podgrzybki są tu rzadkim okazem. Tam, gdzie rosną świerki, w paździerku pojawią się jeszcze opieńki. Udostępniliśmy w tym roku nowe miejsce postoju pojazdów, przy drodze 221 pomiędzy Jodłownem a Czapielskiem. Życzymy owocnych zbiorów i miłego wypoczynku w naszych lasach.

Cenne porady SANEPiD znadziesz tutaj

Vademecum grzybiarza

Nie zbieraj grzybów, co do których masz chociaż odrobinę wątpliwości! Jedynie dokładna znajomość grzybów uchroni przed zatruciem. Korzystaj z atlasów z fotografiami. Nie oceniaj grzybów nieznanych na podstawie smaku, ponieważ np. śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy ma smak łagodny, nie wyróżniający się niczym szczególnym.

• Owocniki wykręcaj z ziemi lub odcinaj tak, aby jak najmniej uszkodzić grzybnię. Dziury powstałe po wyjętych grzybach starannie zasyp ściółką.

• Zebrane grzyby umieszczaj w przewiewnym, najlepiej wiklinowym koszu. Unikaj przechowywania w plastikowych torbach – powodują uszkodzenia, miażdżenia grzybów
a ponadto ich szybszy rozkład (wysoka temperatura i wilgoć w torbie).

• Samochód, którym ruszyłeś na grzyby pozostaw na parkingu lub innym wyznaczonym miejscu postoju. Zastawiając pojazdami drogi leśne uniemożliwiasz dojazd pracownikom lub np. służb ratunkowych w przypadku pożaru. Ponadto za wjazd do lasu pojazdem silnikowym kierowca może zostać ukarany mandatem.

• Zabierając z lasu grzyby, zabierz także swoje śmieci! Możesz mieć pewność, że za rok
w Twoim grzybnym miejscu znajdziesz borowika a nie stertę puszek i foliowych woreczków.

• Nie depcz, nie kop grzybów niejadalnych czy trujących.

• Nie płosz zwierzyny, nie niszcz roślinności. Pamiętaj, że obowiązuje zakaz wchodzenia na leśne uprawy.